Metal Alloys
Metal alloys are metallic compounds made of a metal and one or more metal or non-metal elements. Available in various chemical compositions and quantities, they combine the beneficial properties of their components to create metals for particular applications.
Quantity
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (41)
- (1)
- (8)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (12)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (30)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (5)
- (13)
- (2)
- (14)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
Form
- (2)
- (4)
- (32)
- (5)
- (2)
- (6)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (30)
- (7)
- (3)
- (2)
- (15)
- (6)
- (34)
- (68)
Molecular Weight (g/mol)
- (7)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
Percent Purity
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
Grade
- (3)
- (2)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
31
–
45
of
180
results
| Name Note | 2.0mm (0.08 in.) thick |
|---|---|
| Form | Foil |
| MDL Number | MFCD00171255 |
| Chemical Name or Material | Brass foil, Alloy 260 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Name Note | 6.35mm (0.25 in.) thick |
|---|---|
| Form | Plate |
| Chemical Name or Material | Brass plate alloy 260 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Particle Size | 0.4 to 1.2 Micron thick |
|---|---|
| Form | Flake |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel flake, Type 316-L |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | −325 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni:Mo; 67.5:17:13:2.5 wt% |
| Name Note | 40 mesh woven from 0.19mm (0.0075 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| MDL Number | MFCD00801065 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Chemical Name or Material | Hastelloy C™ gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 40 Mesh |
| Form | Powder |
|---|---|
| Health Hazard 3 | P210-P240-P241-P261-P264b-P271-P280-P302+P352-P304+P340-P305+P351+P338-P312-P332+P313-P362-P370+P378q-P501c |
| MDL Number | MFCD00198187 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H228-H315-H319-H335 |
| Chemical Name or Material | Bronze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Appearance | Bronze colored powder |
| Mesh Size | -100 Mesh |
| Assay Percent Range | 99% (Metals basis) |
| Form | Solid |
|---|---|
| Health Hazard 3 | P234-P260-P264b-P271-P280-P301+P330+P331-P303+P361+P353-P304+P340-P305+P351+P338-P310-P363-P390-P501c |
| MDL Number | MFCD00144387 |
| Color | Gray |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H290-H314-H335 |
| Chemical Name or Material | Gallium Indium alloy |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Molecular Formula | Ga:In; 40:60 wt.% |
| EINECS Number | 231-163-8 |
| Odor | Odorless |
| Assay Percent Range | 99.99% (metals basis) |
Nitinol foil, 0.38mm (0.015in) thick, superelastic, flat annealed,pickled surface
Form: Approx.1.56g/25 x 25mm; Af Approx. 10deg.C; Superelastic; Pickled surface
| Name Note | Flat annealed |
|---|---|
| Form | Foil |
| MDL Number | MFCD02091734 |
| Health Hazard 2 | Wear suitable protective clothing and gloves. This material and/or its container must be disposed of as hazardous waste. |
| Color | Silver to Gray |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H372-H351-H317: Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Chemical Name or Material | Nitinol |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Appearance | Silver-gray foil |
| Name Note | 0.51mm (0.02 in.) thick, 15x45cm (5.9x18 in.) |
|---|---|
| Form | Foil |
| MDL Number | MFCD00171255 |
| Chemical Name or Material | Brass foil, Alloy 260 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Name Note | 100 mesh woven from 0.11mm (0.0045 in.) dia. wire |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00198187 |
| Chemical Name or Material | Bronze gauze, Alloy 220 |
| TSCA | No |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | 100 Mesh |
| Form | Gauze |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00198187 |
| Chemical Name or Material | Bronze |
| TSCA | No |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Appearance | Bronze colored gauze |
| Mesh Size | 220,20 Mesh |
| Name Note | 60 mesh woven from 0.19mm (0.0075 in.) dia. wire |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00198187 |
| Chemical Name or Material | Bronze gauze, Alloy 220 |
| TSCA | No |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | 60 Mesh |
| Name Note | 0.25mm (0.01 in.) thick, superelastic, flat annealed, pickled surface |
|---|---|
| Health Hazard 3 | GHS P Statement P260-P261-P280-P363-P405-P501a Do not breathe dust/fume/gas/mist/vapors/spray. Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapors/spray. Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. Wash contaminated clothing before reuse. Store locked up. Dispose of contents/container in accordance with local/regional/national/international regulations. |
| MDL Number | MFCD02091734 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | Danger |
| Chemical Name or Material | Nitinol foil |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Weight | ≈1.02g/25x25mm |
| Name Note | 60 mesh woven from 0.19mm (0.0075 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD01741927 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Inconel™ 600 gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 60 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Ni:Cr:Fe; 77:15.5:7.5 wt% |
| Name Note | 0.05mm (0.002 in.) thick |
|---|---|
| Form | Foil |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Solubility Information | It is insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel foil, Type 304 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |
| Form | Powder |
|---|---|
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel powder, Type 316-L |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | −20+35 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni:Mo; 67.5:17:13:2.5 wt% |